10 dom horoskopu – jego umiejscowienie w horoskopie

10 dom horoskopu jest jednym z dwunastu domów,  sektorów koła horoskopu, najczęściej o różnej wielkości.

Do podziału horoskopu na domy potrzebna jest godzina urodzenia, bo podział ten wynika z dobowego ruchu Ziemi wokół własnej osi.
Dziesiąty dom, należy wraz z domami pierwszym, czwartym i siódmym do tzw. domów kątowych. Położenie planety w tym domu daje jej siłę do wyrażania swych jakości. Domy kątowe wyrażają najważniejsze kwestie w życiu. Każdy z tych domów ma początek wraz z punktami wyznaczającymi osie horoskopu Ascendent-Descendent i IC-MC.
Dom dziesiąty swój początek ma w punkcie medium coeli (MC), czyli zenicie (południu). Podczas swej dobowej wędrówki przez domy horoskopu – Słońce znajduje się w pobliżu MC w południe.

Znaczenie 10 domu horoskopu

Gdy rozpatrujesz w horoskopie pracę, zawodowe zajęcie, karierę – to dziesiąty dom i jego władca są głównymi czynnikami, które musisz wziąć pod uwagę. Prócz nich, również istotne punkty arabskie takie jak np. Punkt Sławy i Uznania (Pracy i stosunku do pracy), Punkt Profesji oraz niektóre planety osobiste, jak np. Merkury.
Ważne jest więc położenie, aspekty i tzw. godność planety, która włada dziesiątym domem.
Z tego wyciągasz najwięcej wniosków.
Istotne są też planety znajdujące się w tym domu. Dodają one do charakterystyki znaczeń 10 domu swoich cech, energii.

Najważniejsze znaczenie dziesiątego domu:

  • praca
  • środowisko pracy
  • rząd
  • matka (w astrologii klasycznej), ojciec (w astrologii współczesnej)
  • sława
  • autorytet
  • w ciele 10 dom odpowiada kolanom
Przykład, horoskop Muńka Staszczyka

Muniek Staszczyk- “muzyk, współzałożyciel, lider, wokalista, autor tekstów, w początkowym okresie także basista zespołu T.Love.”, źródło Wikipedia.
Dane urodzenia z Bazy Horoskopów PTA: 5.11.1963, godz. 4:00, Częstochowa.
Horoskop, przygotowany w Uranii,
Dziesiąty dom horoskopu i jego władcę zaznaczyłam na niebiesko.

10 dom horoskopu

Silny Księżyc w Raku wskazuje na siłę sfery zawodowej w życiu Muńka Staszczyka. Księżycowy Węzeł Północny położony na MC wskazuje, że praca jest ważnym elementem całości, ważniejszym, niż w przypadku osób, które w swoim horoskopie nie mają takiej koniunkcji.
Przy takim ustawieniu Węzła Księżycowego Północnego, praca, planowanie i realizacja swojej ścieżki zawodowej jest szczególnie rozwojowe, przyczynia się do realizacji celu życiowego.
Właściciel horoskopu ma potrzebę specjalizacji pracy i aby mieć z pracy satysfakcję powinien zwiększać swoją wiedzę zaawansowaną, związaną z tym, co robi zawodowo (9 dom).
Władca 10 domu położony w domu 9 może oddawać potrzebę, aby praca była powiązana z duchowością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *