12 dom horoskopu – usytuowanie

12 dom horoskopu zajmuje na zodiakalnym kole miejsce tuż przed Ascendentem. Przynależy do czwartej ćwiartki, razem z domami dziesiątym i jedenastym. Usytuowanie przed Ascendentem powoduje, że każda tranzytująca horoskop planeta – zanim utworzy koniunkcję z Ascendentem – musi najpierw przejść przez 12 dom horoskopu.

Jest to jeden z trudniejszych domów do asymilacji, podobnie jak na przykład dom 8.

Znaczenie 12 domu
  • odosobnienie
  • podświadomość, to co ukryte przed świadomością
  • więzienie
  • samotność
  • wrogowie
  • lęki
  • duże zwierzęta (dawniejsi astrolodzy określali zwierzęta większe od kozy, w odróżnieniu od małych zwierząt, którym przynależy dom 6)
  • w ciele: stopy
  • dom radości Saturna, czyli planeta jest wzmocniona poprzez pozycję w tym domu

Dwunasty dom ma więc właściwości, które można opisać jako ukrycie, zamknięcie. Gdy w tym domu znajdują się planety, zwłaszcza tzw. osobiste, to musisz nauczyć sobie radzić w wyjątkowych sytuacjach, wykorzystując swój horoskop. To, co planeta wyraża w życiu właściciela horoskopu, ma tendencje do ukrycia się. Jednocześnie, siłę planecie daje zajmowanie się sprawami domu, w którym planeta przebywa.

Jak asymilować planety w 12 domu

W czasach współczesnych czerpać siłę dla swojego Słońca, Wenus, czy Merkurego w 12 domu możesz poprzez rożne aktywności. Mogą to być np. organizowanie samotnych wypraw, udział w odosobnieniach, zajmowanie się tematem podświadomości i odkrywania tajemnic życia.

Gdy znasz swój horoskop, masz więcej możliwości świadomego kierowania swej energii. To, co uświadomione, przestaje sprawiać Ci kłopoty, zaczynasz natomiast samodzielnie kierować swoim życiem.

Przykład horoskopu z obsadzonym 12 domem

Jest to horoskop Jerzego Prokopiuka, o którym czytamy w Wikipedii: “gnostyk, antropozof, pisarz-eseista, tłumacz literatury naukowej i pięknej, redaktor naczelny czasopisma Gnosis (1991–2000). Wprowadził do Polski poprzez przekłady i eseje myśl szwajcarskiego psychologa i psychiatry Carla Gustava Junga.”

Dane horoskopu (godzina ur. z Bazy Horoskopów PTA), 5.06.1931, 3:53, Warszawa
Wykres w programie Urania

Jerzy Prokopiuk żył w czasach, gdy właśnie więzienie, jako odosobnienie zamanifestowało się w jego życiu. W 1953 r. był więziony za działalność antykomunistyczną. W dwunastym domu ma i Słońce, i Merkurego oraz Wenus. Mimo “ukrycia” tych planet w domu odosobnienia, dziś znają go w Polsce wszyscy zajmujący się głębiej ezoteryką.

Analizując rolę planet w dwunastym domu, zwróć uwagę na ich aspekty. Pomagają one przysłowiowo “wyciągać” planety (ich energię) z domu zamknięcia. W tym horoskopie dwunastodomowe Słońce odbiera korzystne aspekty od Księżyca, Urana i Węzłów Księżycowych. Natomiast Wenus i Merkury mają wparcie od Jowisza z Plutonem i Saturna. I Jowisz, i Saturn- będące w opozycji- są bardzo silnie położone w znakach, odpowiednio, w egzaltacji i w domicylu.

Gdy chcesz pomóc sobie lub innym poprzez pracę z horoskopem, zwróć uwagę na role planet w 12 domu. Jakimi domami władają, czyli co reprezentują, prócz rzeczy dla nich typowych.

Pamiętaj, że każdy horoskop jest inny i trzeba analizować go całościowo.

Zobacz artykuły o pozostałych domach horoskopu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *