4 dom horoskopu

4 dom horoskopu, czyli jedna z dwunastu sfer życiowych, na jakie dzielony jest horoskop. Horoskop odzwierciedla całość, czyli cechy osobowości, pracę, relacje, pieniądze, rodzinę i wiele innych zmiennych. Każda istniejąca rzecz, cecha może być przyporządkowana do konkretnego domu horoskopu. Podział na domy wynika z dobowego, wirowego ruchu Ziemi wokół własnej osi.

Według astrologii klasycznej czwarty znak zodiaku to Rak, władany przez Księżyc, symbol matki, a czwarty dom horoskopu oznacza ojca i jest władany przez planetę, która włada znakiem na wierzchołku czwartego domu.
Według astrologii współczesnej 4 dom wskazuje matkę, a 10 ojca, więc odwrotnie, niż znamy to z tekstów astrologów klasycznych.

Znaczenie 4 domu horoskopu:

Jednym z podstawowych i najbardziej znanych znaczeń 4 domu to dom, zarówno jako budynek, jak i jako gniazdo rodzinne.
Jako sektor opozycyjny do domu 10, pokazującego koronę drzewa (porównując życie i oś IC-MC do drzewa), 4 dom pokazuje korzenie, sprawy widoczne bardziej dla domowników, niż publicznie.

 • dom
 • rodzina
 • kraj rodzinny i/lub kraj zamieszkania, ojczyzna
 • rodzice i przodkowie
 • ojciec (wg astrologii klasycznej), matka (wg astrologii współczesnej)
 • nieruchomości
 • skarby i wszystko ukryte pod ziemią
 • kopalnie
 • zakończenie spraw
 • w ciele: klatka piersiowa i płuca
 • północ (IC)

IC, czyli Imum Coeli to początek, tzw. wierzchołek 4 domu. Punkt IC razem z punktem MC wyznaczają oś IC-MC, czyli wierzchołki 4 i 10 domu horoskopu. Os ta stanowi swoisty szkielet horoskopu, razem z osią Ascendent-Descendent.
Jakakolwiek planeta znajduje się w koniunkcji z IC, jest tym samym wzmocniona. Ale swą energię najchętniej pokazuje w zaciszu domowym.

Co oznacza ten skrót myślowy, że planeta “pokazuje swą energię”?
Każda z planet ma pewne konkretne znaczenia, jest jakby częścią składową psychiki i całej konstrukcji psycho-fizycznej człowieka. Więc część psychiki symbolizowana przez planetę będącą w koniunkcji z IC, jest w ukryciu, jakby była “ukrytym skarbem”.

W analizie i syntezie horoskopu i 4 domu ważna jest planeta nim władająca. Czyli planeta władająca znakiem, od którego 4 dom się zaczyna.
Każda z planet przebywających w 4 domu, jest wzmocniona, ponieważ 4 dom jest domem kątowym (podobnie jak domy 1, 7 i 10).

Przykład. Horoskop poetki, Wisławy Szymborskiej.

Dane urodzenia z bazy horoskopów PTA, użyłam programu Urania.

W horoskopie poniżej, zaznaczyłam obszar 4 domu i IC niebieska linią. 4 dom rozciąga się od 25 stopnia Wodnika do 27 stopnia Ryb.

4 dom horoskopu

Władcą 4 domu jest więc władca Wodnika, czyli tradycyjnie Saturn. Natomiast Urana, jako planetę powiązaną z Wodnikiem i wytyczającą część bardziej współczesnych konotacji w horoskopie urodzeniowym, również biorę pod uwagę.

Zobacz artykuły o kompletnym znaczeniu pozostałych domów w horoskopie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *