8 dom w horoskopie

8 dom w horoskopie jest domem (czyli jednym z dwunastu sektorów, na jakie dzielony jest horoskop) – którego interpretacja wymaga szczególnie zwrócenia się do sedna astrologii.

Z tego powodu, że w XX wieku zaczęto błędnie przypisywać mu znaczenia, które posiadają inne domy horoskopu.

Błędnie przypisywane znaczeń 8 domu wzięło się po części z jednej z pułapek, jakie czyhają na adeptów astrologii, mianowicie z mylenia znaczenia domu horoskopu, planety i znaku.
Łatwiej jest zrównywać znaczenie tych trzech obiektów zainteresowania astrologów, podczas gdy prawidłowe jest trudniejsze podejście.
Mianowicie ósmy dom ma inne znaczenie niż znak Skorpiona, inne niż Pluton, czy Mars, planety władające tym znakiem.

Rola domu horoskopu, planety i znaku

Część znaczeń domu, planety, znaku może się zazębiać, ale całość znaczenia jest różna oraz różna jest rola domu, planety i znaku.
Dom horoskopu pokazuje obszar, część tego, czym żyjemy.
W przypadku horoskopu urodzeniowego dom pokazuje sferę życia.
Wyobraźmy sobie, że bierzemy całość życia, łącznie ze środowiskiem, w jakim żyje człowiek i dzielimy ją tematycznie na 12 dziedzin.
Otrzymamy wtedy 12 domów, których powiązania możemy śledzić poprzez władców tych domów, czyli planety władające znakiem, w którym zaczyna się dany dom.
Aspekty między planetami i ich położenie w domach horoskopu jest niepowtarzalne, dla każdego jedyne w swoim rodzaju.
Daje to więc indywidualny odczyt horoskopu, którego analizy nie znajdziemy w żadnym podręczniku. Bowiem wszystkie fakty astrologiczne, typu aspekty, planety w domach, należy pod koniec analizy astrologicznej połączyć.
Jako całość mówią wiele o człowieku, ale tylko wtedy, gdy weźmiemy całość (która dla każdej osoby jest inna) oraz szczegóły.

Astrologia lubi szczegóły, które są jej sednem, są jak silnik, który musi działać, aby samochód poruszał się.
Więc na przykład samo położenie planety w znaku nie wystarcza do dobrego wglądu, w astrologii potrzebny jest dokładny stopień znaku.
Planeta jest natomiast nośnikiem określonej energii. Na przykład Mars jest planetą, która energetycznie jest odmienna od Wenus. Symbolizuje inne cechy, osoby, fakty niż Wenus.

Znak, wynikający z podziału ekliptyki na 12 równych części po 30 stopni, jest miejscem, w jakim przebywająca planeta przyjmuje cechy danego znaku jako jej bliskie (posiada godność, jest wzmocniona) lub odrzuca jako obce, ale musi się do nich przystosować będąc w danym znaku (brak godności planety, osłabienie) albo pozostaje mniej lub bardziej neutralna.

8 dom – analiza

Patrząc na horoskop i ósmy dom należy analizować go, biorąc pod uwagę:

 • planety przebywające w VIII domu, wraz z ich aspektami – jako energie zasilające dom.
  Nadające siły tematom, które dany dom symbolizuje, wzywające w życiu do większego zmierzenia się z tematami niż te, które są symbolizowane przez domy, w których nie przebywają żadne planety.oraz
 • znak na szczycie domu i władcę domu, czyli planetę władającą znakiem, w którym jest początek domu, jako symbol tego, z czym wiąże się znaczeniowo VIII dom.
  Jej dokładne położenie, aspekty, tranzyty, progresje.Każdy element horoskopu, czy to planeta, czy dom ma wiele znaczeń, w zależności od kontekstu, od tego, czego chcemy dowiedzieć się z horoskopu.
Znaczenie ósmego domu w horoskopie

W horoskopie urodzeniowym 8 dom pokazuje temat śmierci. Sprawy śmierci rozumianej jako zakończenie spraw (i rodzaj grobu) pokazuje też dom 4.
8 dom, wraz z domami 6 i 12 należy do domów trudnych, z którymi wiąże się zazwyczaj trudność życiowa, nie są to domy (sfery życia) z gatunku tych przyjemnych.
W przypadku horoskopów elekcyjnych, gdy zaczynamy nowe przedsięwzięcie, VIII domu unika się, jako osłabiającego planety, sygnifikujące osoby lub tematy, na jakie robi się horoskop elekcyjny.

Dom VIII, jako II (zasoby materialne), liczony od VII (partner) oznacza również pieniądze partnera i jego wszelkie zasoby materialne.

Od wieków, nawet tysiącleci astrolodzy są zgodni co do znaczeń VIII domu horoskopu. Mogli różnić się szczegółami, naciskiem, ale sedno znaczenia jest stałe.
W czasach, gdy wojny były powszechnym doświadczeniem ludzi, znaczenie VIII domu usystematyzował Sahl ibn Bishr, działający w IX wieku słynny arabski astrolog.
Wskazał dla tego sektora horoskopu takie znaczenia: śmierć, zabijanie, truciznę, strach, smutek i trudy, wojnę, dziedziczenie wskutek śmierci – czyli w porównaniu z innymi domami (może poza VI i XII), dom VIII zawiera w sobie znaczenia, których wolimy raczej unikać.

Przypisał VIII domowi również powierzone rzeczy innych (jako II dom od VII) i o czym się obecnie rzadziej wspomina: zarządzanie nieruchomościami oraz lenistwo i talenty.

Dawniej a dziś

Dziś może część z nas by powiedziała “regeneracja”, odnowa sił, zamiast lenistwo. W obecnych czasach, gdy w odróżnieniu od czasów sprzed tysiąca lat znamy wagę regeneracji i mamy przyzwolenie społeczne na urlopy, możesz inaczej postrzegać słowo “lenistwo” niż postrzegał je  Sahl ibn Bishr i jemu współcześni. Ale, gdy rozpatrujesz lenistwo jako cechę, to 8 dom jest odpowiedni, żeby brać go pod uwagę.
Talenty jako uzupełnienie opozycyjnego II domu. VIII dom oznacza talenty, dzięki którym jesteśmy nagradzani w materii, czyli zdobywamy nasze pieniądze (II dom). Talenty jako to, za co chcą płacić inni ludzie (II dom od VII, czyli VIII dom).
Pieniądze z VIII domu, czyli pieniędzy partnera handlowego, w momencie transakcji transferują do domu II – własnych pieniędzy.

Pomocnicy i sojusznicy przeciwnika, na przykład przeciwnika w sporze sądowym (jego zasoby), to również VIII dom.

Jak wykorzystać energię planet w nim się znajdujących.

Gdy mamy planetę lub planety w ósmym domu, to z którymś z tych tematów musimy się w życiu zmierzyć.
W jakiś sposób skierować swoją energię ku nim, w większym stopniu niż ludzie nie mający planet w ósmym domu.

Czy będzie to oswojenie się z tematem śmierci, swój pogląd na sprawy ostateczne, zainteresowanie się tym, co jest po śmierci ciała; czy będzie to większe niż u innych zainteresowanie tym, co posiada partner oraz ludzie, z którymi wchodzimy w związek, np. biznesowy – zależy to od natury planety w ósmym domu.
Jedno jest pewne, musisz zmierzyć się z tymi tematami w życiu, jeśli masz silnie obsadzony ósmy dom lub masz tam planetę w jakiś sposób prominentną.
Władca ósmego domu, jako planeta ze swoimi aspektami, godnością, położona w którymś z domu horoskopu pokaże Ci na przykład pieniądze partnera.
Jeśli pytasz się o pieniądze partnera poprzez horoskop horarny, to dom w którym znajduje się w horoskopie ta planeta wskaże najbardziej pasujące środowisko, obszar – miejsce, gdzie te pieniądze są lokowane.

Gdy chcesz sobie poradzić ze swoim VIII domem, wydobyć na przykład energię planety w nim się znajdującej, to popatrz w którym domu horoskopu jest władca VIII domu.
Poprzez VIII dom, jego znaczenie masz dostęp do spraw domu, w którym przebywa władca VIII domu.
Wiele powiedzą Ci aspekty władcy VIII domu, jego dokładne położenie w stopniu znaku oraz dokładne położenie planet w VIII domu.
Jeśli w VIII domu masz Marsa, to energia tej planety, mającej w swej naturze szybkie działanie, bez zbędnego namysłu wyraża się trudniej. Wtedy aspekty planet do Marsa pokażą co i w jakim obszarze może sprzyjać Ci w działaniu.
Mars jako planeta wojny może dawać Ci w takim położeniu okazje, abyś walczył o pieniądze partnera.

Możliwych manifestacji różnych układów planetarnych jest tyle co horoskopów, czyli bardzo dużo. Zawsze więc zwracaj się do całości horoskopu, wykorzystując siłę wszystkich planet.

Rozpatrywanie szczegółów

Analizując 8 dom horoskopu i planety w nim się znajdujące, na przykład w przypadku pytań o pieniądze partnera lub spadki, aby konsultacja astrologiczna spełniała swoje zadanie, analizuję w szczególności te najważniejsze fakty:

 • jaką planeta w 8 domu oraz władca 8 domu mają godność
  Domicyl, egzaltacja, wygnanie, upadek, władca troistości, termy egipskie, dekanat.
 • aspekty planet w 8 domu i władcy 8 domu z innymi planetami.
  Aspekty stwarzają okazje lub zmuszają do działań.
 • koniunkcje planety w 8 domu i władcy 8 domu z gwiazdami stałymi.
  Gwiazdy stałe w koniunkcji z planetą zmieniają często znaczenie tej planety, pokazują ukryte szczegóły.
 • czy planeta w VIII domu jest w koniunkcji z istotnym Punktem Arabskim, jak np. Punkt Profesji, Punkt Męża, Punkt Szczęścia.
 • dom, którym włada planeta znajdująca się w 8 domu.
  Pokazuje to sytuację, jakby planeta była wysłannikiem z danego domu, czyli danej sfery życia i w VIII domu szukała rozwiązania tej sfery, nawiązywała do niej
 • znaczenie archetypowe planety w 8 domu i władcy 8 domu,
  Czyli na przykład Wenus jako przyjemności, kobiet, Księżyc jako emocji, bezpieczeństwa, itd.
 • czy planeta w 8 domu lub władca 8 domu jest znaczącym almutenem (zwycięzcą)
  Na przykład Almutenem Małżeństwa lub Almutenem Duszy/Umysłu
 • czy planeta w 8 domu jest w danym roku profekcyjnym władcą roku,
  Wtedy spełnia w horoskopie i w solariuszu (prognozie rocznej) istotniejszą rolę
 • czy planeta w 8 domu lub władca 8 domu jest władcą ostatecznym innych planet
 • tranzyty i progresje do planety w 8 domu i władcy 8 domu

Więc do sprawdzenia jednego 8 domu, w przypadku przebywania tam jednej planety, dla jednej osoby trzeba wykonać wiele obliczeń.
Potem wziąć pod uwagę całość horoskopu, to jak 8 dom i jego powiązania mają się do całości.

Przykład,
8 dom w horoskopie Beyonce

Przykład, horoskop artystki Beyonce, ur. 4 września 1981 r. w Houston o godz. 10:00 (godzina urodzenia z AstroDataBank, astro.com)
Władczynią 8 domu jest Wenus, będąca dokładnie na ascendencie, w 21 stopniu Wagi.

8 dom horoskopu

Wenus w horoskopie rozpatrujemy na wielu poziomach, podobnie jak pozostałe planety.

W horoskopie Beyonce jest to ważna planeta, położona na ascendencie, jest władcą ascendentu i władcą ostatecznym wszystkich planet. Włada domami 1 (w Wadze) i 8 (w Byku).

Jest to bardzo silna Wenus, bo i na ascendencie, i w swoim domicylu.
Wenus leżąc w 21 stopniu Wagi, znajduje się w termach Jowisza, w obliczu Jowisza oraz jest z Jowiszem w koniunkcji ponad 7-stopniowej.
Położenie wszystkich planet osobistych, Plutona oraz Wenus położonej jako władcy ascendentu na ascendencie wskazuje na dużą niezależność i samostanowienie o sobie.
Co odzwierciedliło się między innymi w fakcie, że magazyn Time uznał Beyonce za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.

Wenus w 21 stopniu Wagi, jest w koniunkcji, o ponad jedno-stopniowej orbie z gwiazdą stałą Foramen.
Foramen to gwiazda, według Ptolemeusza, o naturze Saturna i Jowisza.
W konstelacji statku Argo, która jest symbolem niewyraźnego widzenia, albo wady wzroku, albo innego symbolu niewyraźnego postrzegania.
Natura Saturna i Jowisza to symbol samodyscypliny i ciężkiej pracy, czego potwierdzenie znajdziemy w jednym z wywiadów, w którym artystka oznajmiła, że wstaje o 5 rano, aby zarządzać swoją karierą.

Wspólne zarabianie i władca 8 domu

Sytuacja Wenus, władcy 8 domu (godność, czyli siła planety, koniunkcja z ascendentem), powiązania jej z Jowiszem (poprzez koniunkcję, termy i dekanat), , wskazują na duże pieniądze partnera Beyonce.
Partnerem Beyonce jest również jej partner zawodowy, z którym tworzą duet, występując na scenie, Jay-Z.
Razem zasłużyli na miano pierwszej pary w przemyśle muzycznym, której majątek przekroczył miliard dolarów.

Wenus, jako pokazująca pieniądze jej partnera, położona na ascendencie – wskazuje, że pieniądze partnera (w istocie w dużej mierze wspólne, bo poprzez wspólne przedsięwzięcia zarobione) są integralną częścią “ja” Beyonce (ascendent), częścią, z którą artystka się utożsamia.

Interesująca jest w tym horoskopie podwójność znaczeń obydwojga partnerów i ich pieniędzy.
Wenus włada ascendentem, ukazując osobę Beyonce oraz 8 domem, pieniędzmi jej partnera.
Mars włada domem 7, pokazując jej partnera Jay-Z oraz domem 2- jej pieniądze.

Wspólne zarabianie przeplata się z partnerstwem.

Idealnie więc w przypadku tej pary horoskop wskazuje rzeczywistość, którą widać jak zawsze, gdy zagłębimy się w astrologię.

Podsumowując, najważniejsze znaczenie ósmego domu horoskopu:
 • śmierć
 • pieniądze partnera
 • lenistwo
 • regeneracja
 • dziedziczenie z tytułu śmierci
 • zarządzanie nieruchomościami
 • powierzone rzeczy innych
 • talenty
 • udręka umysłu
 • wojny i konflikty
 • sojusznicy i pomocnicy przeciwnika
 • w ludzkim ciele 8 dom uosabia układ wydalniczy

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *