Aspekt w astrologii, rodzaje aspektów:

Aspekt w astrologii – pewnie spotkałeś się z takim stwierdzeniem. W tekście wyjaśniam najistotniejsze znaczenia aspektu.

Omawiając aspekty w horoskopie urodzeniowym lub w tranzytach, dobrze jest skupiać się na najważniejszych z nich:

 • koniunkcja (odległość 0° kątowych),
 • sekstyl (60°),
 • kwadratura (90°),
 • trygon (120°),
 • opozycja (180°).

Ważna jest bowiem klarowność, a najważniejsze wskaźniki mówią nam najwięcej.

Aspekt w astrologii jako energetyczne połączenie

Aspekt w astrologii to energetyczne połączenia między planetami lub np. planetą i osią (ascendentem), planetą i wierzchołkiem 3 domu horoskopu,itp.

Gdy np. planety tworzą aspekt, czyli znajdują się w określonej odległości kątowej od siebie, to tworzą energetyczne powiązanie, o charakterze:

 • aspektu,
 • znaków, w których się znajdują
 • natury planet.

Aspekt jest w horoskopie urodzeniowym sposobnością do manifestacji określonej energii w namacalny sposób.

Czasem określone aspekty manifestują się podobnie, czasem na swój niepowtarzalny styl i efekt końcowy.
Gdy planeta tranzytuje nam planetę w horoskopie urodzeniowym, czyli tworzy z nią określony aspekt, to jest to most do pewnych manifestacji energii. Na przykład do określonych działań, przyciągania określonych przez charakter planety osób, okresów, gdy łatwiej jest robić to, co zamierzamy, itp.

Jak rozumieć aspekt w astrologii?

Wyobraź sobie, że stoisz na górze, masz przed sobą widnokrąg. Gdy obrócisz się wokół własnej osi, za sobą i  z boków również widzisz widnokrąg.

Stoisz, patrzysz przed siebie w punkt, który jest w 1 stopniu Barana.
Gdy obrócisz głowę dookoła, to tak, jakbyś zakreślił/a okrąg. Przed sobą masz 1 stopień Barana, dokładnie po przeciwnej stronie, w 1 stopniu Wagi masz planetę będącą w opozycji do planety w 1 stopniu Barana.
Opozycja to kąt 180 stopni, czyli planeta przed Tobą jest w opozycji do planety za Tobą.
Patrząc przed siebie w punkt 1 stopnia Barana, po swojej prawej i lewej stronie masz planety będące w kwadraturach (90 °) do planety przed sobą, w 1 stopniu Barana oraz do planety za Tobą.

Czyli planety w 1 stopniu Raka i w 1 stopniu Koziorożca są w kwadraturach do planet w 1 stopniu Barana i w 1 stopniu Wagi.
Mając przed sobą punkt 1 stopnia Barana, w odległości kątowej 60 stopni, po obu stronach okręgu (cały okrąg to 360°) są planety tworzące aspekty sekstylu z 1 stopniem Barana. Czyli planety znajdujące się w 1 stopniu Bliźniąt i 1 stopniu Wodnika.

W odległości kątowej 120 stopni od 1 stopnia Barana planety tworzą trygon, po obu stronach okręgu. Są to planety będące w 1 stopień Lwa i 1 stopień Strzelca.

Gdy w 1 stopniu Barana widzisz dwie lub więcej planet, to tworzą one koniunkcję, znajdują się w tym samym znaku i stopniu znaku zodiaku.

Natura aspektów, czyli aspekty harmonijne i nieharmonijne.

 • Koniunkcja (0°) sprawia, że planety wzajemnie łączą swoje energie w jedno. Od charakteru planet zależy, czy aspekt jest harmonijny (np. Księżyc z Wenus), czy nieharmonijny (np. Księżyc z Saturnem).
 • Harmonijny Sekstyl (60°) to beneficzny aspekt o charakterze Wenus.
 • Nieharmonijna kwadratura (90°) to aspekt napięciowy o charakterze Marsa.
 • Harmonijny trygon (120°) jest najbardziej beneficznym aspektem, o charakterze Jowisza.
 • Nieharmonijna opozycja (180°) to aspekt napięciowy o charakterze Saturna.