Mars w retrogradacji
Planety

Mars w retrogradacji

Mars w retrogradacji – co to oznacza?
Mars w retrogradacji – co oznacza ruch wsteczny tej planety? Jak możesz wykorzystać go dla siebie najlepiej?

Prawie wszystkie planety wchodzą w retrogradację, czyli poruszają się do tyłu. Retrogradacja planety jest to jej pozorny ruch wsteczny, z punktu widzenia Ziemi, czyli punktu, który interesuje osoby pracujące z horoskopem.

Jedynie Słońce i Księżyc, czyli Światła nie wchodzą w retrogradację.

Ruch wsteczny to jakby specyficzna czynność, którą wykonuje planeta.

Planeta jest nośnikiem określonej energii. Możemy mówić o naturze planety. Inny jest energetyczny nośnik Marsa, (szybkie działanie, waleczność, parcie do przodu), a inny jest energetyczny nośnik Wenus, (dążenie do zgody i harmonii).

Dlatego więc różne planety w różny sposób „czują się” podczas poruszania się do tyłu, w zależności od tego, jak bardzo to z nimi współgra.

Mars jest z natury planetą o energii „działać do przodu”, „naprzód”, więc trudniej jest takiej planecie uzewnętrzniać swą naturę, gdy znajduje się w ruchu wstecznym. Planety z natury bardziej o energii skierowanej do wewnątrz, np. Neptun lub odwołujące się do przeszłości, np. Saturn – mają łatwiej.

Mars w retrogradacji musi uczyć się cierpliwości, cechy, która jest daleko od jego atrybutów. Planetą cierpliwości możemy nazwać Saturna, ale nie Marsa.

Retrogradacja planety a przeszłość

Retrogradacja jest skupieniem się planety (jej energii) na przeszłości. Mars w retrogradacji skupia się na drodze, którą przeszedł.

Naturą Marsa nie jest zastanawianie się zanim zacznie się działać. Jego atrybutem jest działanie bez zastanawiania, spontaniczne i wygrywanie spontanicznością oraz szybkością reakcji.

Podczas retrogradacji brak tego elementu spontaniczności, którą ma Mars w ruchu prostym.

Jest to jak odnajdywanie swoich śladów z przeszłości cofając się po drodze, którą się przeszło. Mamy wtedy więcej energii na retrospecję, ale mniej na działania kierujące energię do przodu.

Ruch wsteczny planety jest takim sprawdzeniem co w przeszłości było dla nas dobre, a co byśmy teraz zmienili. Daje szansę na korektę planów, działań, wizji, ale nie daje ognia do pieca – w przypadku Marsa – do szybkich i skutecznych działań.

Schemat ruchu wstecznego planety

Najczęstszy schemat retrogradacji planety:
Mars cofa się do określonego miejsca, idąc po odcinku, który właśnie przeszedł. Po czym zaczyna ponownie poruszać się ruchem prostym, po odcinku, który przeszedł najpierw w ruchu prostym i potem w ruchu wstecznym – aż dojdzie do punktu, z którego zaczął retrogradować.
Ten punkt jest ważny w przypadku retrogradacji, bowiem dopiero gdy planeta w ruchu prostym, po retrogradacji osiągnie go ponownie- to łatwiej jest wykorzystywać to, czego się nauczyliśmy, czerpać informacje z doświadczenia. Osiągając ten punkt, planeta dopiero wtedy symbolicznie wychodzi ze swojego cienia i zaczyna kontynuować drogę, którą przechodziła zanim zaczęła retrogradować.

Więc konkretny odcinek znaku lub znaków Zodiaku planeta w ruchu wstecznym przechodzi trzy razy, dwa razy idąc w ruchu prostym i raz cofając się.

Przykład

Retrogradacja Marsa, od 26 czerwca do 27 sierpnia 2018 r.

Mars poruszał się ruchem prostym, wchodząc ze znaku Koziorożca do Wodnika, przechodząc kolejno przez początkowe stopnie Wodnika, osiągając punkt 9 stopni, 13 minut Wodnika.

Od tego miejsca zaczęła się retrogradacja Marsa 26 czerwca 2018 roku. Planeta zaczęła ponownie przybliżać się do 0 stopni Wodnika, idąc wstecz. Wyszła z Wodnika i ponownie cofnęła się do znaku go poprzedzającego, czyli Koziorożca.
Idąc od końcowego 30 stopnia Koziorożca, cofa się do 28 stopni, 36 minut tego znaku.
27 sierpnia 2018 roku, Mars zatrzymuje się w tym punkcie i zaczyna iść ponownie do przodu. Jego retrogradacja się kończy, ale przebywa on drogę, którą właśnie już przeszedł.
Ponownie ma okazję przyjrzeć się swoim działaniom z przeszłości i ich skutkom.

Wszelkie nowe sprawy o charakterze marsowym zaczynajmy, gdy Mars dojdzie ruchem prostym do punktu z którego zaczął retrogradować. Czyli wtedy, gdy osiągnie 9 stopni i 13 minut Wodnika, co nastąpi dopiero 8 października, ponad miesiąc po wyjściu z ruchu wstecznego.

Początek i koniec retrogradacji Marsa w 2018 roku ilustrują horoskopy:

Początek retrogradacji Marsa, 26 czerwiec, 2018 r. 23:05

 

 

 

Koniec retrogradacji Marsa, 27 sierpień 2018 r. 16:05.

Mars w retrogradacji

 

Mars w czasie ruchu wstecznego w czerwcu-sierpniu 2018 roku przechodzi w sumie ponad 10 stopni, czyli 9 stopni, 13 minut Wodnika i trochę ponad półtora stopnia Koziorożca.

Ten odcinek jest kluczowy w analizie Marsa w retrogradacji. W horoskopie urodzeniowym ten odcinek jest poddany sprawdzeniu przez planetę retrogradującą co i jak można robić lepiej.

 

Stacjonarność planety

Szczególnym fragmentem ruchu, a właściwie jego braku jest stacjonarność planety. Gdy planeta zmienia ruch z prostego na wsteczny lub z retrogradacji na ruch prosty, to najpierw stopniowo zwalnia, zmniejsza prędkość ruchu, po to, aby zatrzymać się i ruszyć w przeciwnym kierunku. Jest więc moment, gdy planeta nie porusza się, nazywamy ją wówczas planetą stacjonarną.

Planety osobiste, szybciej poruszające się, czyli Merkury, Wenus i Mars są przez około jeden dzień stacjonarne. Planety transsaturniczne: Uran, Neptun i Pluton około tydzień.

Gdy planeta jest stacjonarna, to odciska swój energetyczny ślad z dużą siłą, silniej niż gdy jest w ruchu. Można porównać na przykład stacjonarnego Marsa do człowieka, który stojąc w jednym miejscu odciska trwały ślad w świadomości przechodniów. Jest bardziej widoczny, działa silniej, ponieważ jest nieruchomy.

Jakim działaniom sprzyja Mars w retrogradacji?

Planeta w ruchu wstecznym działa nie wprost, jej znaczenia wtedy odwołuje się najczęściej do przeszłości.

Każda z planet wtedy działa bardziej introwertycznie, jej energia skierowana jest w głąb. Czasem powracają do nas stare sprawy, o których myśleliśmy, że już je zakończyliśmy.
Działania o charakterze Marsa, rozpoczęte podczas jego retrogradacji, odnoszą się w większym stopniu do przeszłości. Gdy musimy i chcemy zrobić coś, do czego wykorzystujemy przeszłość lub naprawić coś – to ruch wsteczny Marsa może sprzyjać tym działaniom.

Działania o charakterze Marsa, to na przykład takie, gdy stajemy do konkursu o dofinansowanie naszego projektu (Mars-Jowisz), gdy chirurg robi operację, przecinając skalpelem skórę (Mars-Saturn), gdy zdobywamy klientów (Mars-Wenus), organizujemy daleką wyprawę (Mars-Jowisz), gdy organizujemy protest (Mars-Uran), pokazujemy swoją siłę (Mars oraz Mars-Pluton), rozgrywamy mecz piłki nożnej (Mars-Saturn).
Wszelkie agresywne zachowania można również przyporządkować tej planecie.

Z ruchem wstecznym Marsa musimy się zmierzyć. To czas na zobaczenie tego, co w marsowym pędzie pominęliśmy, koncentrując się na szybkim działaniu i nie dbając o szczegóły. Mars w ruchu prostym lubi zwycięstwo. Gdy jest w retrogradacji, to czasem zwycięstwem okazuje się coś, co z punktu widzenia Marsa w ruchu prostym nim nie jest – w taki sposób może się manifestować energia tej planety w ruchu wstecznym.
Mars w retrogradacji może pokazać ukrytą agresję, dotrzeć do zakamuflowanej agresji, o której nie wiedzieliśmy. Pokazać cień związany z działaniami bez namysłu, na przykład pod wpływem złości, w obszarze symbolizowanym przez odcinek horoskopu, który jest tranzytowany przez cofającego się Marsa.

Czas, gdy Mars porusza się do tyłu można wykorzystać do nietypowego zastosowania Marsa, czyli pracy z własną agresją. Przyjrzeć się jej bardziej i skorzystać z przywoływanych dawnych doświadczeń.

Podsumowując:
  • Retrogradacja planety daje zrozumienie przeszłości i ogólnie większe zrozumienie sfery reprezentowanej przez planetę.
  • To czas na odwoływanie się do przeszłości.
  • Nie jest natomiast dobrym czasem do otwartych działań nastawionych na przyszłość, o charakterze związanym w tą planetą.
  • Gdy retrogradująca planeta, wyjdzie z ruchu wstecznego, nowe i znaczące działania rozpoczynajmy wtedy, gdy przejdzie przez punkt, z którego zaczęła retrogradację.

Zobacz wpisy z kategorii: Planety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *