Merkury - planeta komunikacji
Planety

Merkury – planeta i jej znaczenie w astrologii

Merkury – planeta intelektu, informacji, handlu i podróży.

Merkury – planeta odgrywająca istotną rolę w horoskopie urodzeniowym oraz w synastrii, czyli porównaniu np. dwóch horoskopów.

Jest jedyną planetą określaną jako neutralna, w podziale na planety męskie i żeńskie. Merkury przyjmuje cechy planety, z którą jest powiązany aspektem.
W czasach królowania astrologii klasycznej, gdy np. astrologii używano do  przepowiadania pogody, Merkurego określano jako planetę o cechach zimnych i suchych.

Merkury włada znakami Bliźniąt i Panny, w tych znakach ma siłę wynikającą z bycia w swoim domicylu. Siłę wynikającą z egzaltacji planeta zyskuje również w Pannie, tym samym znaku, w którym włada. Jest pod tym względem wyjątkiem wśród wszystkich planet.

Merkury osłabiony jest w Strzelcu (na wygnaniu) oraz w Rybach (na wygnaniu i w upadku), czyli w znakach przeciwnych, położonych najdalej od znaków, w których planeta ta jest najsilniejsza.
Ale np.  w Strzelcu, gdy jest położony na odcinku od 17’00 do 20’59 stopnia, to znajduje się w swoich termach, którymi włada. Czyli zyskuje trochę na sile w porównaniu do np. odcinka Strzelca 11’00-13’59 stopnia. W Rybach odcinek znaku, gdzie Merkury jest trochę silniejszy to 16’00-18’59 stopnia.

Co oznacza słowo “najsilniejsza” w odniesieniu do planety? W horoskopie urodzeniowym osoba z silnym Merkurym ma łatwość i duże możliwości w eksponowaniu tego, za co odpowiada Merkury.

Znaczenia Merkurego

W odniesieniu do ludzi i czynności:
intelekt
komunikacja
pisanie
mówienie
przekazywanie informacji
handel
astrologia
badania
podróże, jako przemieszczanie się
pracownik mediów
doradca
młodszy brat

W odniesieniu do rzeczy (np. w horoskopie horarnym):
narzędzia do komunikacji
komputery
dokumenty
książki
rzeczy kolorowe i dwuznaczne

W ciele rządzi:
mózgiem
językiem
ramionami
rękami
palcami

Przykład, zastosowanie domów horoskopu.

Horoskop Wisławy Szymborskiej, poetki, nagrodzonej nagrodą Nobla.
Dane ur: 2.07.1923, godz. 15:00, Prowent
Godz. urodzenia z Bazy horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego.
Program: Urania.

Merkury - planeta komunikacji- Wisława Szymborska

W horoskopie urodzeniowym poetki Merkury włada domami: ósmym i jedenastym. Dom 8 pokazuje między innymi talenty, a dom 11 – pieniądze z pracy. Więc znaczenie Merkurego jest również indywidualne, odpowiednie dla rozkładu sektorów horoskopu.
Planeta ta jest silna, w swoim władztwie, domicylu, ponieważ znajduje się w znaku Bliźniąt.

Merkury jako część składowa horoskopu

Merkury w horoskopie urodzeniowym pokazuje zdolności intelektualne, możliwości dogadywania się w relacjach i sposób, w jaki funkcjonuje umysł.
Razem z Księżycem – położenie Merkurego bierze się pod uwagę wyznaczając w horoskopie osobistym Almuten Duszy/Umysłu, czyli planetę mającą najwięcej siły (godności) w miejscach położenia Księżyca i Merkurego. Pokazującą cel, przeszkody i zasługi, rodzaj działania – duszy i umysłu.

Myśląc o astrologii dziś, jako o żywej nauce – mam potrzebę przyczynić się do ogólnego docenienia Merkurego. Bo planeta ta jest często niedoceniana, zwłaszcza jako połączenie między dwiema osobami, czyli w horoskopach porównawczych.

Merkury w synastrii odgrywa kluczową rolę. Ponieważ pokazuje porozumienie, zrozumienie intelektualne np. między współpracownikami, małżonkami. Jest więc planetą ważną dla trwałych związków wszelkiego typu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *