Merkury – znaczenie uniwersalne oraz w obecnych tranzytach.

Merkury w aktualnych tranzytach.

Merkury  jest planetą widoczną podczas zaćmienia Słońca tego lata, natomiast zaćmienie Słońca wpisuje się w retrogradację Merkurego i jego aspekty z Jowiszem.

W astrologii, tak jak w życiu – wszystko jest ze sobą powiązane i ma wpływ na siebie wzajemnie, trzeba więc uwzględniać ten wpływ, gdy poruszamy temat związany z jedną kwestią.
Dlatego zajmując się tematem Merkurego, piszę też o Jowiszu i zaćmieniu Słońca.

Merkury, obecnie porusza się ruchem wstecznym przez odcinek Lwa od 24 do 12 stopnia. To odcinek kluczowy dla znaczenia retrogradacji tej planety.
Szczególnie osoby z planetami i osią horoskopu na tym odcinku dostają napływ kosmicznej energii, aby przetransformować newralgiczne kwestie związane z domem horoskopu, w którym obecnie porusza się Merkury.

Planety w rolach głównych

Czyli zaćmienie Słońca 11 sierpnia, z retrogradacją Merkurego z wpływami jego kwadratury z Jowiszem.

Obecnie mamy Merkurego w ruchu wstecznym (pozornym ruchu wstecznym zwanym w astrologii, z łaciny – retrogradacją, ale znacząco wpływającym na aurę planetarną, więc i na nas).
Jest to trochę mniej typowa retrogradacja planety, ponieważ ruch Merkurego łączy się z zaćmieniem Słońca, jakie nastąpi 11 sierpnia 2018 roku.
Merkury znajdzie się wtedy w koniunkcji ze Słońcem, Księżycem, w kwadraturze z Jowiszem, i podobnie jak Światła (Słońce i Księżyc) jest blisko od Głowy Smoka – Północnego Węzła Księżycowego.

nów Księżyca w Lwie
Horoskop nowiu Księżyca w Lwie, 11 sierpnia 2018 r., 11:57, Warszawa

Horoskop sporządzony w programie Urania.

To zaćmienie Słońca wpływa zwłaszcza na Merkurego, więc przyjrzyjmy się bliżej tej planecie.

Pisałam o lecie 2018 jako czasie pod znakiem kwadratury Merkurego z Jowiszem, ponieważ dzięki retrogradacji Merkurego odbędzie się ona aż 3 razy. 11 sierpnia – ponownie i potem w ruchu prostym 26 sierpnia.
Merkury, jako planeta w retrogradacji, działa teraz nietypowo. Ale jest to planeta, dla której ruch wsteczny nie jest aż tak niezgodny z jej naturą, jak na przykład dla Marsa. Tu znajdziesz artykuł o retrogradacji Marsa.

Merkury to planeta, która przystosowuje się do: znaku, czy innej planety, z którą wchodzi w kontakt, zwany aspektem.

Dobrze jest spojrzeć na retrogradację Merkurego szerzej niż zazwyczaj.
Zwykle Merkury w ruchu wstecznym kojarzy się z przestrzeganiem przez robieniem w tym czasie znaczących rzeczy związanych ze znaczeniem tej planety, aby zapobiec pomyłkom, opóźnieniom, zaskakującym sytuacjom.

Merkury – znaczenie uniwersalne

Zagadnienia związane z Merkurym to:
komunikacja,
pisanie,
mówienie,
przekazywanie informacji,
handel,
astrologia,
intelekt,
narzędzia do komunikacji,
komputery,
dokumenty,
książki.

W horoskopie urodzeniowym, na poziomie indywidualnym, Merkury wskazuje obiekt zgodny ze znaczeniem domów, którymi włada, czyli zaczynających się z Bliźniętach i Pannie oraz dodaje energii domowi horoskopu, w którym przebywa.

Często podczas ruchu wstecznego Merkurego jesteśmy przestrzegani przed kupowaniem elektroniki (chodzi głównie o elektronikę służącą do komunikacji), podpisywaniem umów (chodzi głównie o sprawność intelektualną zdolną do oceny danej umowy, o zawiłości w treści umowy) – po to, aby te kwestie załatwiane podczas ruchu wstecznego Merkurego potem nie powracały do nas, gdy planeta ta znajdzie się w ruchu prostym.

Kogo jako osobę może Merkury pokazywać w horoskopie?
Może reprezentować astrologa, lekarza, księgowego, urzędnika, młodszego brata, handlowca, posłańca z wiadomością (czyli na przykład człowieka pracującego w mediach), oszusta, osoby żyjące z satyry, osoby żyjące z doradzania.
Wiele też zależy od kontekstu, czyli przykładowo, jeśli Merkury włada ascendentem to reprezentuje osobę, właściciela danego horoskopu.
Jeśli Merkury włada 2 domem horoskopu, to reprezentuje głównie pieniądze, dobra materialne (ruchome, bo nieruchomości to 4 dom) i poczucie własnej wartości.

W horoskopie urodzeniowym, czy horarnym (pytaniowym) Merkury może więc wskazywać coś odmiennego z jego bogatego zbioru znaczeń, coś innego w zależności od kontekstu – danej sytuacji, pytania.

Spojrzenie szerzej na Merkurego w retrogradacji to spojrzenie – oprócz znaczenia ruchu wstecznego jako nie działania wprost, potrzeby wglądu, poprawiania pewnych rzeczy – na powroty.

Planeta w retrogradacji może symbolizować powrót.

Powrót do czegoś, na przykład do zajęcia, domu, pracy lub do kogoś, osoby, z którą mieliśmy wcześniej kontakt. Jeśli planujesz jakiś znaczący powrót, to ruch wsteczny tej planety może być Twoim sprzymierzeńcem.

Retrogradacja Merkurego podczas lata 2018 jest o tyle znacząca, że podczas jednego z trzech aspektów kwadratury z Jowiszem, Merkury jest w jednocześnie w koniunkcji z nowiem Księżyca w Lwie, czyli z jednym z trzech zaćmień Świateł tego lata.
Energia Merkurego w ruchu wstecznym (jako planety szukającej w przeszłości) przy zaćmieniu odciśnie się więc mocniej, niż podczas typowej retrogradacji tej planety.
Kluczowy w ujęciu indywidualnym jest dom horoskopu urodzeniowego, w którym odbywają się retrogradacja Merkurego oraz zaćmienie Słońca (ewentualnie domy, jeśli granica domów jest między 12 a 24 stopniem Lwa).

Czy jest jakiś temat życiowy, coś i ktoś, do kogo chcesz wrócić, bo byłoby to dla Ciebie rozwojowe? Kwadratura Merkurego z Jowiszem zmusza do działania i mamy czas przez całe lato, podczas kolejnych aspektów, na poprawę tego, co robiliśmy w przeszłości.
Jowisz jest beneficzną planetą, której działanie wzmacnia wszystko, czego dotyka.
Wzmacniając Merkurego kwadraturą, aspektem zmuszającym do działania – Jowisz poszerza dotychczasową komunikację i wszystko to co reprezentuje w astrologii Merkury na poziomie globalnym oraz na poziomie horoskopu indywidualnego.

Rozwój i przywództwo

Nów Księżyca w Lwie 11 sierpnia, wraz z zaćmieniem Słońca, koniunkcją Merkurego w ruchu wstecznym i kwadraturą z Jowiszem pokazuje, wydobywa z głębin nieświadomości nasze potrzeby związane z rozwojem i przywództwem i wpływa znacząco na komunikację, wymianę informacji.
Kolejne 6 miesięcy, do czasu następnych zaćmień Świateł są czasem, w którym klaruje się to, co podczas zaćmienia jest przesłonięte cieniem oraz to, co nam się ukazało podczas wyjścia nieświadomego do świadomości, co może mieć miejsce podczas nowiu i pełni Księżyca.
Dwa Światła, Słońce i Księżyc w koniunkcji przekazują sobie energię, informacje, działają na siebie wzajemnie – w kontekście związanym z karmą, z obecnymi działaniami mającymi wpływ na przyszłość i z silnie zaznaczonym Merkurym.

Zaćmienie Słońca sprzed 19 lat

Należy wspomnieć o zaćmieniu z 11 sierpnia 1999 roku. Ponieważ tamto zaćmienie Słońca było całkowitym zaćmieniem w tym samym stopniu Lwa, co obecne (19 stopień, czyli od 18 stopni i 0 minut do 18 stopni i 59 minut).
Aspekty planet do zaćmienia w 1999 roku były natomiast wówczas bardzo trudne, tworzył się Krzyż bardzo trudnych do przepracowania energii planet w znakach stałych. Czyli nów Księżyca z Węzłem Księżycowym był w kwadraturach do Saturna w Byku, Marsa w Skorpionie i w opozycji do Urana w Wodniku.

Nów Księżyca w 1999

Nów Księżyca w Lwie, 11 sierpnia 1999 r., 13:08,. Warszawa.
Horoskop sporządzony w programie Urania.

Ktokolwiek mający planety osobiste, osie w okolicy 19 stopnia Lwa (dokładny stopień nowiu z 1999 roku to 18 stopni i 21 minut kątowych) odczuł tamten czas szczególnie silnie.

19 stopień Lwa

Teraz, po 19 latach (dokładny stopień nowiu Księżyca w 2018 roku to 18 stopni i 41 minut Lwa) od zaćmienia z 1999 roku, jest szansa na to, aby korzystając z tamtej lekcji odpowiednio wykorzystać planetarne siły oddziałujące na nas.

Dla osób mających planetę osobistą i oś w tym miejscu Lwa kończy się znaczący etap w życiu i rozpoczyna kolejny.
To bardzo silny tranzyt dla takich osób, wyznaczający nową część całości, etap, na który duży wpływ mają czynniki karmiczne, czyli po prostu wszystkie przeszłe działania.
Wtedy na osoby z podkreślonym 19 stopniem Lwa w horoskopie urodzeniowym, działały podczas zaćmienia energie Marsa, Saturna i Urana w nieharmonijnych aspektach, teraz głównie energia retrogradującego Merkurego w kwadraturze z Jowiszem.

 

Jowisz i aspekty

Obecnie Jowisz jest w znaku Skorpiona, czyli znaku w którym w sierpniu 1999 roku przebywał Mars tworzący Wielki Krzyż z zaćmieniem Słońca, Saturnem i Uranem.
Jest zatem obecnie okazja do odzyskania zaufania w dziedzinie życia symbolizowanej w horoskopie urodzeniowym poprzez dom, w którym znajduje się ten odcinek Skorpiona i poprzez symbolikę Marsa – męskiej energii, działania, konfliktów.
Powtarza się obecnie jeden aspekt z aspektów Wielkiego Krzyża w zaćmieniu z 1999 roku, mianowicie kwadratura Marsa z Uranem. Planety są również w znakach stałych, obie w retrogradacji, wprowadzają energię gwałtowności, działań pod wpływem impulsów, która najlepiej wyzwalać w sporcie, sztukach walki, wszędzie tam, gdzie potrzebne są błyskawiczne reakcje.

Wśród wielu aspektów zaćmienia z 1999 roku, Merkury (wtedy w ruchu prostym), podobnie jak obecnie, był w kwadraturze z Jowiszem. Więc jest nawiązanie też do istotnych rzeczy pokazanych przez Merkurego i Jowisza, ale spojrzenie z innej strony, bo obecnie Jowisz jest w Skorpionie, przeciwnym znaku do Byka, w którym planeta ta przebywała w 1999 roku. Spojrzenie na komunikację i wiedzę z przeciwnej strony niż wówczas.

Osoby mające planety osobiste i osie w okolicy 12 stopnia Byka mają koniunkcję poprzez antiscia do zaćmienia. Odczują więc również silnie to zaćmienie, ale w sposób ukryty, zgodnie z ukrytym charakterem koniunkcji poprzez antiscia.

Zaćmienie Słońca z 11 sierpnia 2018 r.

To zaćmienie Słońca jest zaćmieniem częściowym i pierwszym po 19 latach dokładnie w tym samym stopniu Lwa.
Indywidualnie – dla osób podpiętych pod pozycje planet tego zaćmienia – nowy cykl charakteryzowany jest poprzez podpiętą planetę urodzeniową i dom horoskopu  – jest on zauważalny i spektakularny, jak przystało na znak Lwa i wpływ aspektu kwadratury z Jowiszem.

Obecne zaćmienie Słońca ma znacznie łagodniejsze aspekty, ale poruszy podobne tematy, wartości, co 19 lat temu, ten sam dom horoskopu urodzeniowego, tą samą planetę urodzeniową.

Podczas tak silnych energii należy wystrzegać się przed nieporozumieniami, sprawdzać kilka razy to co komunikujemy oraz to, co komunikują nam inni. Wpływ zaćmienia Słońca może się zaznaczyć jako wpływ na wydarzenie, sprawę z przeszłości, pokazaną przez Merkurego. Mogą nadejść nowe rozwiązania zagadnień z przeszłości, pokazane przez kwadraturę Jowisza do Merkurego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *